Healthy Life Festival: Δείτε το πρόγραμμα των εκδηλώσεων 20 – 22 Απριλίου

Healthy Life Festival: Όλο το πρόγραμμα του τριημέρου (Παρασκευή 20 Απριλίου- Κυριακή 22 Απριλίου)

Το τριήμερο που τόσο περιμέναμε έφτασε επιτέλους και η HELEXPO Αμαρουσίου θα γίνει ο τόπος συνάντησης όλων όσων ενδιαφέρονται και ασχολούνται με το Ευ Ζην! Από Παρασκευή 20 Απριλίου μέχρι και Κυριακή 22 Απριλίου θα σας περιμένουμε σε αυτό το χώρο υψηλών προδιαγραφών, ο οποίος θα γεμίσει εκθέτες από το χώρο της ολιστικής ιατρικής, της υγιεινής διατροφής, της βιολογικών προϊόντων, της φυσικής ομορφιάς, της άσκησης, του αθλητισμού,  του εναλλακτικού τουρισμού, των εξωτερικών δραστηριοτήτων, του βιβλίου, της ψυχικής υγείας, της αυτοβελτίωσης και της ευεξίας.

Στο χώρο θα φιλοξενηθεί φυσικά και ένα πλούσιο bazaar βιολογικών προϊόντων, καθαριστικών, βιβλίων, αλλά και χειροτεχνημάτων. Στους χώρους της έκθεσης θα λειτουργούν όλες τις ημέρες εστιατόρια και καφέ, που θα προσφέρουν φαγητά, ροφήματα και ποτά, στο πλαίσιο της υγιεινής διατροφής.

Εκτός από το εκθεσιακό κομμάτι, όμως, το φεστιβάλ μας είναι γεμάτο ομιλίες από επαγγελματίες του χώρου του Ευ Ζην, αλλά και πλήθος παράλληλων εκδηλώσεων που θα ενισχύσουν τον εορταστικό χαρακτήρα της διοργάνωσης, όπως συναυλίες, γυμναστικές επιδείξεις, θεατρικές παραστάσεις, ημερίδες, σεμινάρια και διαγωνισμούς.

Παρακάτω θα δείτε συγκεντρωμένο το πρόγραμμα του τριημέρου. Οι πόρτες του φεστιβάλ ανοίγουν στις 10:00 το πρωί και η γενική είσοδος είναι μόνο 6€ με δυνατότητα μειωμένου εισιτηρίου κατά 50% για ανέργους. Τα παιδιά έως 12 ετών δεν πληρώνουν είσοδο. Υπάρχει, μάλιστα, η δυνατότητα προσφορών: η είσοδος για 2 άτομα είναι μόνο 10€ και για 10 άτομα και άνω ακόμα χαμηλότερα, μόνο 4€!

ΟΜΙΛΙΕΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

«Η καλύτερη ευκαιρία είναι…τώρα! Το μυστικό βρίσκεται στο κουράγιο» –Ξένια Κούρτογλου – 15:30 στην Αίθουσα ομιλιών Επίπεδο B

«Βασική Θεωρία της Παραδοσιακής Κινέζικης Ιατρικής, βελονισμός και Κινέζικη Βοτανοθεραπεία»- Αλέξανδρος Τηλικίδης -16:30 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Just One Drop»: Ντοκιμαντέρ για την Ομοιοπαθητική- 17:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Κλασσική Ομοιοπαθητική Ιατρική – Ολιστική, εξατομικευμένη, ήπια και ασφαλής θεραπευτική μέθοδος. Η θέση της στην προάσπιση της υγείας του σύγχρονου ανθρώπου»- Τριανταφύλλου Παναγιώτης -18:00 – Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Η τεχνική Bowtech»- Ξηρουδάκης Αντώνης – 19:00 – Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Η ενεργειακή ψυχολογία για υγεία και ευτυχία»- Ρόμπερτ Ηλίας Νατζέμυ- 19:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Ομοιοπαθητική και ψυχικές παθήσεις»- Βαγγέλης Ζαφειρίου – 20:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο B

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

«Τα οφέλη της ενσυνειδητότητας(mindfulness) στη ζωή μας»- Μαρία Μακριδάκη- 11:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Ψυχική Υγεία – Ένας κερδοφόρος μύθος»- Κλεονίκη Γιαννακοπούλου- 12:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Οι ελληνικές ιαματικές πηγές μετά τη διαδικασία των αναγνωρίσεων»- Μάρκος Δανάς- 13:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Ολοκληρωμένο τουριστικό προϊόν με επίκεντρο τον θερμαλισμό»- Αφροδίτη Kαμάρα – 13:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Συναισθηματική Νοημοσύνη | Επανεκπαιδεύοντας τον Συγκινησιακό μας Εγκέφαλο στις εκπληκτικές δυνατότητες του»- Σταυρόπουλος Νίκος -13:30 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Γανόδερμα: Η κορυφαία υπερτροφή και γανοθεραπεία» – Γεώργιος Κουτσούκος -14:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Εισαγωγή στην ολιστική ζωή: ¨Κάνε την αρχή¨»- Σοφία Αμούντζια- 15:30 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Η οστεοπαθητική ιατρική του σήμερα»- Θεοχάρης Φράγκος- 16:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«HeartMath και η σημασία της καρδιάς»- Γεώργιος Χαριτάκης- 16:30 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Οι μοναδικές επιδράσεις της βιταμίνης Κ2 στην υγεία του ανθρώπου»- Κωνσταντίνος Ξένος- 17:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«8D: Ένα εργαλείο, 8 διαστάσεις, άπειρες δυνατότητες»- Μαρία Λεβέντη- 18:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Πώς η συναισθηματική αγωγή μπορεί να ενδυναμώσει το παιδί»- Κάτια Παπακωνσταντίνου- 18:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

«Προστασία, διατήρηση και αξιοποίηση των Ελληνικών Αρωματικών και Φαρμακευτικών Φυτών και ο ρόλος τους στη διατροφή, την υγεία και την ευεξία»- Ελένη Μαλούπα- 19:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο B

«Παρουσίαση της Τεχνικής ThetaHealing»- Μαρία Τελίδου- 19:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Ασθενείς και φαρμακευτική χρήση της κάνναβης»- Κωσταντίνος Σύρος- 20:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β

ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

«Η κοινωνία του μέλλοντος και η σημασία της ενίσχυσης της ψηφιακής νοημοσύνης των παιδιών»- Κωνσταντίνος Σιώμος- 15:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Μασάζ με κοχύλια και κρυστάλλους»- Άννα Πορίχη – Τζεβελέκου- 13:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β.

«Η δύναμη της ενέργειας και τα οφέλη της Ηχοθεραπείας»- Δημήτρης Παπαναστασίου 16:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Μάθε τι καλό μπορεί να σου συμβεί, από μια συνεδρία ύπνωσης»- Παναγής Μεταξάτος- 16:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο B

«Έρωτας, σχέσεις και πνευματικότητα»- Στάμος Στίνης -18:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Παρουσίαση της τεχνικής μη βίαιης επικοινωνίας»- Μαρία Τελίδου- 19:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο D

«Επανασυνδετική Θεραπευτική -Η θεραπευτική σ’ ένα νέο επίπεδο»- Σοφία Αλεξιάδη- 19:00 στην Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Β.

ΕΠΙΔΕΙΞΕΙΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

  • L.A. CROSSFIT ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ- L.A. personal training και ο Στράτος Χουβαρδάς- 17:30 στην Πλατεία Επιδείξεων Επίπεδο D

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ- 12:00 στην Πλατεία Επιδείξεων Επίπεδο D

ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΝ ΕΥ ΖΗΝ CLINICAL PILATES, POWER PILATES, DANCE PILATES ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ-16:00 στην Πλατεία Επιδείξεων Επίπεδο D

ΟΜΑΔΑ ΣΦΙΓΑ ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ- 18:00 στην Πλατεία Επιδείξεων Επίπεδο D

 

ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

  • ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟ KUNG FU & ΧΟΡΟΣ ΤΟΥ ΛΙΟΝΤΑΡΙΟΥ- Α.Σ ΚΙΝΕΖΙΚΩΝ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΑΧΑΡΝΩΝ ο ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ SHAOLIN KUNG FU Πεντέλης-Κηφισιάς και ο ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΙΝΕΖΙΚΩΝ ΠΟΛΕΜΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ΠΥΡΓΟΥ – 14:30 στην Πλατεία Επιδείξεων Επίπεδο D

 

ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 

  • ΛΑΥΡΕΝΤΗΣ ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑΣ (Μαζί του: η Μιρέλα Πάχου & ο Steve Tesser)- 21:15 Χώρος Συναυλιών Επίπεδο D

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ        

  • ΕΥΑΝΘΙΑ ΡΕΜΠΟΥΤΣΙΚΑ – ΕΛΛΗ ΠΑΣΠΑΛΑ- 21:15 Χώρος Συναυλιών Επίπεδο D

ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

  • ΠΑΙΔΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΟΙ ΕΦΕΥΡΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

GALLERY

CONTEMPORARY ATHENS– ΤΕΧΝΗ: ΟΤΑΝ ΤΟ ΖΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΕΥ- Επίπεδο D

  • Γιώργος Σταθόπουλος
  • Απόστολος Χαντζαράς
  • Κώστας Σπυριούνης
  • Απόστολος Φανακίδης

SPECIAL ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ REPLAYCE- Positive Training in 4 Bases

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρες Μεθόδου Replayce: Θετική Προπόνηση στις 4 Βάσεις  (Πνεύμα-Συναίσθημα- Νόηση –Πνεύμα)

18.30-19.00  REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 4-6 ετών – Olympic Sports (Ταχύτητες)

19.00-19.30 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Ισορροπία)

19.30-20.00 REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 7-12 ετών – Olympic Sports (Ταχύτητες)

20.00-20.30 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Εμπιστοσύνη)

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Ώρες Μεθόδου Replayce: Θετική Προπόνηση στις 4 Βάσεις  (Πνεύμα-Συναίσθημα- Νόηση –Πνεύμα)

11.30-12.00 REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 4-6 ετών – Olympic Sports (Εμπόδια)

13.00-13.30 REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 7-12 ετών – Olympic Sports (Εμπόδια)

13.30-14.00 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Εκτόνωση)

14.00-14.30 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Ευελιξία)

17.00-17.30 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Χαρά)

17.30-18.00 KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 7-12 ετών – Olympic Sports (Badminton)

19.00-19.30 REPLAYCE FAMILY: Συν-δημιουργικός κύκλος σύνδεσης όλης της οικογένειας

19.30-20.00 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Σύνδεση)

KYΡΙΑΚΗ 22 AΠΡΙΛΙΟΥ

 Ώρες Μεθόδου Replayce: Θετική Προπόνηση στις 4 Βάσεις  (Πνεύμα-Συναίσθημα- Νόηση –Πνεύμα)  

11.30-12.00 REPLAYCE FAMILY: Συν-δημιουργικός κύκλος σύνδεσης όλης της οικογένειας

13.00-13.30 REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 4-6 ετών – Olympic Sports (Badminton)

13.30-14.00 REPLAYCE KIDS:  Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 7-12 ετών – Olympic Sports (Badminton)

14.00-14.30 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Δημιουργικότητα )

17.00-17.30 REPLAYCE FAMILY: Συν-δημιουργικός κύκλος σύνδεσης όλης της οικογένειας

17.30-18.00 REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 4-6 ετών – Olympic Sports (Eνόργανη)

18.00-18.30 REPLAYCE FAMILY: Συν-δημιουργικός κύκλος σύνδεσης όλης της οικογένειας

18.30-19.00 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Εκτόνωση )

19.00-19.30 REPLAYCE KIDS: Συν -δημιουργικός Κύκλος για παιδιά 7-12 ετών – Olympic Sports (Ενόργανη)

19.30-20.00 REPLAYCE ADULTS: 44 Θετικά Γνωρίσματα (Γνώρισμα Ρυθμός)

HOLISTIC SPECIALISTS MEETING– 11:00 Αίθουσα Ομιλιών επίπεδο Ε (Είσοδος μίας ημέρας: 20€, δύο ημερών: 30€)

ΣΑΒΒΑΤΟ 21 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

11:00- 12:00: Agni Vinyasa- The way of fire/ Cosmin Iancu

12:30- 13:20: Mat work Spinal Moves (Pilates)/ Mary Pispini

13:30- 14:20: Ksama: The inner forgiveness (yoga)/ Pantelis Nikolaidis

14:30- 15:50: Flowing Matwork (A mix of Pilates and “Dance” techniques with transitions)/ Maximiliian Stohr

16:00- 16:50: Eyes wide shut / (Blindfold needed) Yoga/ Anastasia Rantilaki

17:00- 17:50: bodyART Mobility/ Giannis Giannikakis

18:00- 18:50: Towel mat work creative moves (Pilates)/ Cristina Pantazopoulou

ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

11:00- 12:20: Arms & Legs Killer (Pilates)/ Maxmiliian Stohr

12:300- 13:20: Manipura chakra: the city of Jewels (yoga)/ Joanna Drandaki

13:30- 14:20: Go with the Flow (pilates)/ Peggy Kolovou

14:30- 15:50: Shanti Vinyasa- Cultivating the Peace within (yoga)/ Cosmin Iancu

16:00- 16:50: bodyART Myofascial/ Giannis Giannikakis- Michalis Elpidoforou

17:00- 17:50: Kundalini awaking through Chakarasanas (yoga)/ Eirena Grigoratou

18:00- 18:50: Creative mat work (Pilates/ Cristina Pantazopoulou

 POWER CYCLING GRAND MARATHON- 17:00 στην Αίθουσα Συναυλιών D

ΚΥΡΙΑΚΗ 22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Alexandros Baltas:  5’ Warm up/ 5’ Power Interval

Maria Savvaki : 10’ Power Interval

Apostolos Kotoufos: 5’ Power Interval/  5’ Power Strength

Virginia Blani : 5’ Power Strength/ 5’ Power Interval

Christos Antoniou : 10’ Power Interval

Stella Kokkaliari : 5’ Power Interval/ 5’ Power Fat Burn

Nikos Tsoukaladelis : 5’ Power Fat Burn/ 5’ Power Interval

Adamantia Papazoglou: 10’ Power Interval

Vasilis Papazekos : 5’ Power Interval/ 5’ Power Strength

Maria Demertzi : 5’ Power Strength/ 5’ Power Interval

Kostas Rodopoulos : : 10’ Power Interval

Erofili Vergitzaki: 5’ Power Interval/ 5’ Coold down- Stretching